Wspomnienia z czasów wojny – nowy cykl publikacji historycznych

Kazimierz Pełczyński

Autor wspomnień – Kazimierz Pełczyński

Od jutra ruszamy z nowym cyklem publikacji historycznych. Tym razem będą one dotyczyły historii gminy Fajsławice z okresu II Wojny Światowej. Okres ten będziemy mogli lepiej poznać dzięki wspomnieniom Kazimierza Pełczyńskiego.

Kazimierz Pełczyński urodził się 24 marca 1929 roku we wsi Suchodoły, gmina Fajsławice. Jego ojciec Jan był kowalem, a matka Helena zajmowała się domem. Wspólnie prowadzili też gospodarstwo rolne. Kuźnia ojca znajdowała się w centrum Fajsławic, przy krzyżówce obecnej drogi krajowej nr 17 i drogi wojewódzkiej biegnącej do Trawnik. W 1932 roku w tym miejscu stanął także nowy dom Pełczyńskich. Wtedy to mały Kazimierz zamieszkał wraz z rodzicami i siostrą w Fajsławicach, przez co kilka lat później stał się świadkiem wielu wydarzeń, które na tyle wryły mu się w pamięć, że postanowił je spisać ponad 70 lat później.

Jeszcze przed wojną w domu Pełczyńskich działo się już wiele. Dzięki temu, że znajdował się on w centrum miejscowości, a wewnątrz była jedna duża izba, zorganizowano w nim szkołę podstawową. W domu mieszkali też nauczyciele. Kiedy szkołę przeniesiono w inne miejsce, pani Pełczyńska otworzyła tam pijalnię piwa. W okresie wojny na zmianę mieściły się tam sztaby wojsk polskich, niemieckich i rosyjskich. Przez pewien czas budynek pełnił też funkcję urzędu gminy.

Jako pierwszy walory lokalizacyjne budynku docenił dowódca zwiadu wojska polskiego grupy operacyjnej ”Kowel” – płk. Leon Koc. Wówczas to dom został ostrzelany od strony Trawnik przez wojsko niemieckie. Kule ścięły drzewa rosnące przed domem. Jedynie dwie z nich trafiły w górne części domu Pełczyńskich.

Wspomnienia Kazimierza Pełczyńskiego to w dużej mierze historia jego rodzinnego domu i ludzi, którzy w nim mieszkali lub przebywali. Co ciekawe, widziana oczami 10 letniego dziecka, bo tyle lat miał autor w chwili, gdy wybuchła II Wojna Światowa.

Zaraz po wojnie Kazimierz Pełczyński rozpoczął pracę w Rejonowej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Baczność” w Fajsławicach na stanowisku pomocnika kierowcy. W 1946 roku otrzymał prawo jazdy. Późniejsze jego losy i życie zawodowe także było związane z rodzinnymi Fajsławicami. W jedynie w latach 1950 – 1952 opuścił je, wezwany do odbycia służby wojskowej. Karierę zawodową kończył w 1983 r. jako wiceprezes ds. obrotu rolnego w Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Fajsławicach i od tego czasu jest na emeryturze.

W domu wzniesionym przez swoich rodziców mieszkał aż do 1993 r. kiedy to przeprowadził się do bloku w Fajsławicach, gdzie mieszka do chwili obecnej. Pomimo sędziwego wieku nadal jest aktywnym kierowcą. Często korzysta z komputera, używając go miedzy innymi do kontaktowania się z wnukami rozsianymi po świecie.  Rok temu, aby spisać swoje wspomnienia z okresu wojny nauczył się korzystać z Wikipedii, gdzie regularnie zamieszcza swoje wpisy.

Dom Pełczyńskich

Dom który należał kiedyś do rodziny Pełczyńskich, przy krzyżówce dróg lubelskiej i trawnickiej

Budynek przy „krzyżówce” nadal istnieje. Ostatnio został odnowiony i znajduje się tam sklep z artykułami budowlanymi.

SM