Z Fajsławic do Włoch na zieloną szkołę

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Fajsławicach  wyjazd na „zieloną szkołę” do Włoch. Wyjazd uczniów planowany jest na pierwszą połowę czerwca 2015 r.  Przez dziewięć dni uczniowie będą realizować załączony poniżej atrakcyjny program.
Organizatorzy zakladają, że bezpośredni kontakt z przyrodą i dziedzictwem historycznym będzie najskuteczniejszym sposobem kształtowania świadomego stosunku do środowiska przyrodniczego i przeszłości. Uczniowie zrozumieją podstawowe prawa przyrody i poszerzą swoje myślowe horyzonty. Wyjazd ten nauczy ich lepiej  obserwować otaczający  świat  oraz ugruntuje  i poszerzy wiedzę szkolną z zakresu wielu przedmiotów nauczania.
PROGRAM I ZASADY ORGANIZACJI
 ZIELONEJ SZKOŁY WE WŁOSZECH
PÓŁWYSEP GARGANO – PESCHICI, RZYM
 Półwysep Gargano – perła włoskiego południa, to jak gdyby ,,ostroga wielkiego włoskiego buta”. Tworzy go ogromny masyw wapienny który unosi się wysoko nad morzem. Wapienne skały wybrzeża kryją kilkadziesiąt grot, dostępnych tylko od strony morza. Spotkanie lazurowej wody i śnieżnobiałych skał wyrzeźbionych przez naturę stworzyło niezwykłe miejsca. Każda grota jest inna, niepowtarzalna w swej urodzie. Same ich nazwy brzmią tajemniczo np. Grotta delle Sirene (Grota Syren), Grotta dei Sogni (Grota Marzeń)
I DZIEŃ
Wyjazd z Polski w godzinach wczesno-rannych (około godz. 4.00). Jazda non stop przez Czechy i Austrię.
 II DZIEŃ
Dojazd do Wenecji. Rejs stateczkiem do centrum Wenecji i zwiedzanie miasta: spacer wzdłuż nabrzeża i Most Westchnień, Pałac Dożów stanowiący arcydzieło weneckiego gotyku, plac i Bazylika św. Marka, spacer nad kanałami do Mostu Rialto malowniczo przerzuconego nad Canale Grande. Przyjazd na Półwysep Gargano w godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.
Po obiadokolacji dyskoteka.
Nocleg.
PÓŁWYSEP GARGANO- perła włoskiego południa to jak gdyby „ostroga wielkiego włoskiego buta”. Jest z trzech stron otoczony przez Adriatyk i wchodzi 70 kilometrów w głąb morza. Obejmuje potężne przedgórze, które porasta dywan lasów piniowych. Na półwyspie znajdują się malownicze, czyste jeziora z dużą ilością ptactwa wodnego, Varano i Lesina.
 III DZIEŃ
Śniadanie. Po śniadaniu każdy z uczestników otrzyma lunch pakiet na plażę. Wypoczynek i plażowanie. Gry i zabawy na plaży: zawody w siatkówkę plażową. Wieczorne zwiedzanie pięknego miasteczka Peschici rozłożonego na zboczu wysokiej, wapiennej skały. Już w X wieku Normanowie docenili urok tego miejsca zakładając tu miasto. Wysoka skała miało chronić przed najazdami Saracenów. Z białych, wtopionych w skały domków rozpościerają się wspaniałe widoki na przybrzeżne skały i rozległe, błękitne morze. Z daleka miasto ma kształt wielkiego greckiego amfiteatru.
Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
 
IV DZIEŃ
Śniadanie. Lunch pakiet na drogę. Całodzienny rejs specjalnie przygotowanym statkiem po grotach i malowniczych zatokach. Wapienne skały wybrzeża kryją kilkadziesiąt grot dostępnych tylko od strony morza. Spotkanie lazurowej wody i śnieżnobiałych skał wyrzeźbionych przez naturę stworzyło niezwykłe miejsca. Każda grota jest inna, niepowtarzalna w swej urodzie. Same ich nazwy brzmią tajemniczo: Grotta dei Contrabbandieri (Grota Przemytników), Grotta delle Sirene (Grota Syren), Grotta Campana (Grota Dzwon – w kształcie dzwonu, wysoka na 47 metrów) czy Grotta dei Pomodori (Grota Pomidorów). W skałach tej ostatniej możemy zauważyć jakby malutkie pomidorki. Są to zwierzątka morskie do złudzenia przypominające pomidorki koktajlowe.
Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Dyskoteka. Nocleg.
 
 V DZIEŃ
Śniadanie. Lunch pakiet na plażę.
Wypoczynek i plażowanie. Gry i zabawy na plaży, dla chętnych nauka pływania.
Obiadokolacja. Nocleg.
VI DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd do RZYMU – zwiedzanie: Bazylika św. Jana na Lateranie, Schody Święte, Koloseum – najbardziej znany zabytek Rzymu, wybudowany za panowania dynastii Flawijskiej w latach 70-80 nowej ery. W tym czasie była to największa budowla w Rzymie i służyła jako arena walk gladiatorow i zwierząt. Nazwa budowli pochodzi od 36-metrowego kolosa – posągu Nerona, znajdującego się w pobliżu. W 2007 roku Koloseum stało się jednym z 7 nowych cudów świata, Łuk Konstantyna, Kapitol z pomnikiem Marka Aureliusza, Plac Wenecki, Ołtarz Ojczyzny, Panteon, Bazylika Santa Maria Sopra Minerwa, Fontanna di Trevi – zgodnie z tradycją,  turysta powinien wrzucić do fontanny drobny pieniążek, po to by do Rzymu jeszcze wrócić. Światową sławę Fontanna di Trevi zawdzięcza tej tradycji, ale i Anicie Ekelberg, a dokładnie jednej ze scen La Dolce Vita Federica Felliniego. Fontanna jest szczególnie piękna nocą, gdy oświetlają ją reflektory. Plac Hiszpański – gdzie życie tętni 24 godziny na dobę. Plac sławny ze względu na monumentalne schody, nazywane schodami hiszpańskimi. Warto zajrzeć tu na chwilę, by podziwiać jedne z  najszerszych i najdłuższych schodów w Europie oraz spotkać rozbawiony tłum turystów i rzymian, którzy to miejsce uwielbiają.  Każdego roku  na schodach organizowane są pokazy mody. Przed schodami znajduje się słynna barokowa Fontana della Barcaccia. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
 VII DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie RZYMU c.d.. Bazylika św. Piotra, zbudowana na miejscu świątyni wzniesionej przez Konstantyna Wielkiego, drugi co do wielkości kościół na świecie, jedno z najważniejszych świętych miejsc dla chrześcijaństwa. Tradycja mówi, że bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. W środku znajdziemy między innymi słynną Pietę Michała Anioła, zaś w podziemiach znajdują się groby wielu papieży. Tutaj również spoczywa Jan Paweł II., Plac Navona, Fontanna Czterech Rzek; Plac del Popolo. Obiadokolacja, nocleg.
 
VIII DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Padwy zwiedzanie bazyliki Św. Antoniego, historyczne centrum, Piazza delle Erbe.
Wyjazd w drogę powrotną. Jazda non stop przez Czechy i Austrię z przerwami na toaletę.
 IX DZIEŃ
Przyjazd na miejsce w godzinach popołudniowych.
 CENA: 1560 zł + 70 Euro/przy 45 os.
CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, noclegi, wyżywienie wg. programu, opiekę pilota – animatora, ubezpieczenie,
podatek VAT. Malowniczo położony, rodzinny, prowadzony przez sympatycznych Włochów,  hotel*** pokoje 2-3 osobowe z łazienkami i balkonem (większość z widokiem na morze), bilety wstępów do zwiedzanych obiektów.
     Dokładny termin wyjazdu zostanie ustalony, gdy zbierze się grupa uczniów ze szkoły podstawowej z klas IV –VI i gimnazjum w Fajsławicach.
   Zapraszamy
ZASADY OGRANIZACJI ZIELONEJ SZKOŁY
Środki na „zieloną szkołę” należy gromadzić w Banku Spółdzielczym w Krasnymstawie w Oddziale w Fajsławicach, na subkonto „ Zielona Szkoła” utworzone przy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Fajsławicach, o numerze 82001034 34000026 27015 103       W tytule przekazu proszę wpisać: Zielona Szkoła; imię i nazwisko dziecka, szkoła, klasa,  nr raty.
Pierwsza rata decyduje o wpisaniu na listę dziecka w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Włoch.
1)      I rata – 160 zł płatna do końca października 2014r;
II rata – 200 zł płatna do końca listopada 2014r;
III rata – 200 zł płatna do końca grudnia 2014r;
IV rata – 200 zł płatna do końca stycznia 2015r;
V rata – 200 zł płatna do końca lutego 2015r;
VI rata– 200 zł płatna do końca marca 2015r;
VII rata– 200 zł płatna do końca kwietnia 2015r;
VIII rata– 200 zł płatna do końca maja 2015r;
70 euro dzieci zabierają ze sobą! + kieszonkowe;
2)      Istnieje możliwość po dokonaniu pierwszej wpłaty pozostałą kwotę wpłacić jednorazowo  lub w większych ratach.
3)      Każdy z uczestników ma mieć paszport lub dowód tymczasowy.
 Koordynatorkami z ramienia szkół są p. Angelika Błaziak   i  p. Alicja Greczkowska.