Zadłużamy się na inwestycje

 IMG_0230

Na czerwcowej sesji Radni Gminy Fajsławice podjęli uchwałę, w której pozwalają Wójtowi na zaciągnięcie kredytu w wysokości 800 000 zł. Będziemy go spłacać przez następnych 10 lat, płacąc co kwartał kwotę około 24 000 zł. Pieniądze te pójdą na załatanie dziury w budżecie na bieżący rok. Deficyt powstał w związku z planowanymi w tym roku inwestycjami. Te z kolei zostały przewrócone do góry nogami – planowanym od dawna zabrano pieniądze, a w ich miejsce wskoczyły nowe. Kto zyskał, a kto stracił na zmianach?

Kredyt, który planują nasze władze nie będzie pierwszym tego typu zobowiązaniem. Posiadamy już dwa duże kredyty do spłacenia. Pierwszy zaciągnięty w 2010 r. na budowę kanalizacji sanitarnej w Woli Idzikowskiej, pod koniec zeszłego roku wynosił ponad milion zł. Drugi także z 2010 r. na sfinansowanie deficytu, na koniec zeszłego roku wynosił ponad 800 tys. zł.

Na co pójdą pieniądze z nowego kredytu? W większości pochłonie je pomoc dla Powiatu Krasnostawskiego na przebudowę drogi powiatowej Gardzienice – Suchodoły. Wydamy na ten cel ponad 630 tyś. zł. Pozostałe inwestycje to oświetlenie uliczne w Boniewie za 120 tyś. i  przebudowa wąwozów lessowych w Siedliskach za 71,5 tys. zł. Wszystkie te inwestycje mają zakończyć się jeszcze w bieżącym roku.

Mieszkańcy wsi Suchodoły i Siedliska mogą za to zapomnieć o budowie kanalizacji sanitarnej w najbliższym czasie. Radni zatwierdzili zmiany w budżecie, które zabierają 600 000 zł przeznaczonych na ten cel. Co prawda były to dopiero pieniądze na wykonanie aktualizacji dokumentacji, ale czas do rozpoczęcia inwestycji znacznie się wydłuży. Do kiedy? Władze Gminy nie chcą nam tego zdradzić. Tłumaczą się, że dopiero w październiku odbiorą nową dokumentację projektową, a potem jeszcze czekają nas procedury uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń. Miną zapewne lata zanim ruszą prace.