Zaproszenie na festiwal Folkowisko

Folkowisko 2016

W najbliższy czwartek, 13 lipca na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia, po raz siódmy rusza festiwal Folkowisko. Impreza doceniana za niezwykły rodzinny klimat, dostrzeżona na świecie i zaliczona do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie.

Folkowisko to impreza stworzona od podstaw przez Marcina i Marinę Piotrowskich, przy pomocy ich bliskich i znajomych.  Poznali się na studiach w Lublinie. Za pieniądze zarobione w supermarkecie w Irlandii, Marcin kilka lat temu kupił w swoich rodzinnych stronach w Gorajcu niedaleko Cieszanowa, starą opuszczoną szkołę. Po dwóch latach urządzili tam swoje wesele. Bawili się tak dobrze, że rok później wrócili, żeby wyprawić chrzciny. Po kolejnych dwóch latach w 2011 roku, imprezę dla przyjaciół i rodziny przeistoczyli w Festiwal Kultury Pogranicza. W tym roku odbędzie się siódma edycja festiwalu, który od dwóch lat znajduje się w gronie najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy. A to dzięki temu, że Europejska Federacja Festiwali wybrała Folkowisko do grona najlepszych wydarzeń w Europie.

Folkowisko 2016

Co roku festiwal ma swój temat przewodni. Tym razem będą nim „Cuda Wianki” czyli wiejskie obrzędy i wierzenia.  Jak wyjaśniają organizatorzy festiwalu – Czekają na nas rzeczy niezwykłe, nadzwyczajne, zarazem nierealne lub w innych miejscach nieosiągalne. W lipcowe dni i noce zgłębimy sferę wiejskiego, ludowego sakrum, na poważnie i z ironią opowiemy o cudach. Sprawdzimy jak wierzenia rożnych nacji przeplatały się z życiem codziennym, pokażemy wam gorajeckie miejsca cudami słynące, przy ogniskach zaśpiewamy pieśni naszych przodków, o świcie na łąkach pleść będziemy kwieciste wianki. A to wszystko będzie doprawione tradycyjna dawką folkowiskowej energii.

Folkowisko 2016

Festiwal rozpoczyna się w najbliższy czwartek – 13 lipca. Potrwa cztery dni, pełne koncertów, warsztatów, tańca, wycieczek i innych atrakcji. Jest to chyba jedyna taka impreza w Polsce dedykowana całym rodzinom. Dzieci mają warsztaty, zajęcia i zorganizowaną zabawę w Dzieciowiosce. Od godziny 10.00 do 17.00 rodzice mogą powierzyć swoje pociechy pełnym, energii opiekunkom, a sami wybrać się na wycieczki rowerowe, spływ kajakowy lub korzystać z bardzo bogatego programu, który zamieszczam poniżej. Wieczory to oczywiście muzyka, która nie milknie do białego rana. Tradycją na Folkowisku jest wspólne śpiewanie przy ognisku, póki starczy sił.

Folkowisko 2016

Muzyka, muzycy, artyści:

Wystąpią:
Karolina Cicha
Lirwak // Лірвак – premierowy koncert zespołu
Panivalkova
Lemko Bluegrass Band
Vuraj
Agnieszka Banaś – Muzycznie
DJ Krzaku (Selecta Arrbusto)
Tadirindum
Teofil
Wojciech Fil- Sviatyj
Janki
Zespół Pieśni i Tańca Roztocze (Tomaszów Lub.)
Li Gai Farandoulaire (Marsylia)
Polonez (Sztokholm)
Kukułeczka (Maylands, Perth)
Czerwona Ruta (Sosniwka)
Wyszywanka (Sosniwka)

Opowieści, gadki, prezentacje i spotkania autorskie:

Pokaz kolekcji autorskiej Miracle Bird / Czarodziejski ptak / Чудо-ПтахMariia Antoniak Julia Rybka
Spotkanie z autorką książki Po trochu – Weronika Gogola
Opowieści huculskie Michał Tragarz Opowieści w drodze
Tomasz Róg – O cudownym objawieniu i kapliczce „na wodzie” w Gorajcu
Marek Tuszewicki, Żydowska medycyna ludowa
Renata Karwacka, Cudne manowce opowieść o rocznej podróży w głąb Azji i Australii
Michał Maj Życie Jest Piękne – o wyprawie do Meksyku
Sylwia Zawiślak – Polskie demony ludowe
Anna Wencel – Symbolika żydowska, tradycyjne motywy
Horst Hinterwald – Spojrzenie na Folkowisko z Niemiec
Prezentacja książki Adama Bobrowicza, Tam jeszcze słychać szept modlitw i bicie cerkiewnych dzwonów

Teatr:

RAIDHO TEAM – ER – człowiek, który stworzył się sam na 13 stron
Teatr Cieni w wykonaniu uczestników Festiwalu po warsztatach z Daria Alyoshkina

Filmy:

Anna Chabros-Piłat Bajki łemkowskie
Kapel Mistrze
Na psa urok

Jedną z tradycji Folkowiska jest nagrywanie teledysku podczas Festiwalu. Takie teledyski nagrali Joryj Kłoc: Baba i Siadaj kochanie, oraz Tandirindum: Rywalka. W Chutorze Gorajec powstał też teledysk zespołu Żmije: Lipka, pieść życia, pieśń śmierci i  Lip dup Mój miły rolniku Jaki teledysk powstanie w tym roku? Na razie jest to owiane tajemnicą.