Zaproszenie: Rusza „Mobilne Muzeum Bitwy pod Fajsławicami”

TPF 1

Zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych na fajsławickim cmentarzu, jeszcze w 1925 r. stanowiła duży kopiec ziemny

Zarząd TPF wraz z grupą młodych inicjatorów projektu: „Mobilne Muzeum Bitwy pod Fajsławicami i Powstania Styczniowego w woj. lubelskim” zapraszają wszystkie zainteresowane osoby na otwarte spotkanie inaugurujące podsumowanie w/w projektu.

Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę 26 października 2014 r. o godz. 1130 w sali korekcyjnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego im. „Powstańców Styczniowych” w Fajsławicach, gdzie zaprezentowana zostanie koncepcja tego przedsięwzięcia oraz wiele opracowanych dla jego potrzeb eksponatów m.in.: na banerach, antyramach, piance wystawowej, ramkach wystawowych, prezentacji multimedialnej.

TPF 2

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika ufundowanego przez Edwarda Kołaczkowskiego na mogile powstańców styczniowych 26 maja 1926 roku

Projekt, na który dostaliśmy dofinansowanie w kwocie 5 000 zł ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz darczyńców z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Lubelskie Lokalnie” poprzez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej – rozpocznie, mamy taką nadzieję, tworzenie w Fajsławicach „Regionalnej Izby Pamięci Powstania Styczniowego”, a w przyszłości (czego nie można wykluczyć) być może pierwszego w Polsce „Muzeum Powstania Styczniowego”. Gdyby tak się stało byłby to nie tylko hołd składany po 150 latach bohaterskim Powstańcom, ale też efektywny i skuteczny sposób na promocję Fajsławic w kraju i za granicą, w oparciu o posiadane dziedzictwo historyczne.

TPF 3

Warta honorowa żołnierzy Wojska Polskiego i harcerzy ze Szkół w Fajsławicach w czasie uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika na polu bitwy fajsławickiej 1 X 2006 roku

Poza spotkaniem niedzielnym przeznaczonym głównie dla osób dorosłych i młodzieży ze szkół ponad gimnazjalnych, nasz projekt przedstawimy w ostatnim tygodniu października także uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych w 4 szkołach: Biskupice, Trawniki, Oleśniki, Fajsławice (terminy uzgodnimy w niedzielę). Po tych spotkaniach z młodzieżą i ich wychowawcami byłoby merytoryczne zakończenie tego etapu naszego projektu i zapewne przyjęty dalszy plan działań, o czym poinformujemy w najbliższym czasie.

W związku z wyczerpaniem się nakładu książki: „Fajsławice 24 VIII 1863″ i prośbami wielu osób o jej nabycie, pragniemy poinformować czytników serwisu internetowego fajsławice24.pl iż mamy kolejną dobrą wiadomość, a mianowicie sporządzamy jej pierwszy niewielki dodruk i książkę będzie można nabyć już w czasie Dnia Wszystkich Świętych.

                                                                                       Adam Polski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic