
Zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych na fajsławickim cmentarzu, jeszcze w 1925 r. stanowiła duży kopiec ziemny
Zarząd TPF wraz z grupą młodych inicjatorów projektu: „Mobilne Muzeum Bitwy pod Fajsławicami i Powstania Styczniowego w woj. lubelskim” zapraszają wszystkie zainteresowane osoby na otwarte spotkanie inaugurujące podsumowanie w/w projektu.
Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę 26 października 2014 r. o godz. 1130 w sali korekcyjnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego im. „Powstańców Styczniowych” w Fajsławicach, gdzie zaprezentowana zostanie koncepcja tego przedsięwzięcia oraz wiele opracowanych dla jego potrzeb eksponatów m.in.: na banerach, antyramach, piance wystawowej, ramkach wystawowych, prezentacji multimedialnej.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika ufundowanego przez Edwarda Kołaczkowskiego na mogile powstańców styczniowych 26 maja 1926 roku
Projekt, na który dostaliśmy dofinansowanie w kwocie 5 000 zł ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz darczyńców z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Lubelskie Lokalnie” poprzez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej – rozpocznie, mamy taką nadzieję, tworzenie w Fajsławicach „Regionalnej Izby Pamięci Powstania Styczniowego”, a w przyszłości (czego nie można wykluczyć) być może pierwszego w Polsce „Muzeum Powstania Styczniowego”. Gdyby tak się stało byłby to nie tylko hołd składany po 150 latach bohaterskim Powstańcom, ale też efektywny i skuteczny sposób na promocję Fajsławic w kraju i za granicą, w oparciu o posiadane dziedzictwo historyczne.

Warta honorowa żołnierzy Wojska Polskiego i harcerzy ze Szkół w Fajsławicach w czasie uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika na polu bitwy fajsławickiej 1 X 2006 roku
Poza spotkaniem niedzielnym przeznaczonym głównie dla osób dorosłych i młodzieży ze szkół ponad gimnazjalnych, nasz projekt przedstawimy w ostatnim tygodniu października także uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych w 4 szkołach: Biskupice, Trawniki, Oleśniki, Fajsławice (terminy uzgodnimy w niedzielę). Po tych spotkaniach z młodzieżą i ich wychowawcami byłoby merytoryczne zakończenie tego etapu naszego projektu i zapewne przyjęty dalszy plan działań, o czym poinformujemy w najbliższym czasie.
W związku z wyczerpaniem się nakładu książki: „Fajsławice 24 VIII 1863″ i prośbami wielu osób o jej nabycie, pragniemy poinformować czytników serwisu internetowego fajsławice24.pl iż mamy kolejną dobrą wiadomość, a mianowicie sporządzamy jej pierwszy niewielki dodruk i książkę będzie można nabyć już w czasie Dnia Wszystkich Świętych.
Adam Polski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic
Ta najnowsza fotografia to kiepsko wygląda, zero dystynkcji, prezencji. Jeżeli byli ludzie w mundurach, służbowo, to należało zachować od nich dystans, szacunek dla sytuacji Warty Honorowej. Sprowadzono młodzież niczym zbieraninę z pod budki z piwkiem. A gdzie dorośli? Ci od powstańców styczniowych, wymigali się czy zapomnieli, młodzieżą się zasłonili, ci najbardziej sytuację zelżyli. Ten stary cmentarz to należało by zabezpieczyć przed ,,zabetonowaniem” jak nowy, księdza należy zobligować do tego skutecznie. Takiego starego cmentarza to daleko by szukać trzeba,
zabytkowy, tutejszy, zaniedbany.
Panie Pawelec,rzadko się z panem zgadzam,ale teraz przyznaje panu 100% racji.
Panie Pawelec,jako czytelnicy prosimy Pana o udanie sie do księdza i opisanie nam co na to nasz proboszcz? Proszę poczuć się do tego zobligowany,liczymy na Pana i Pana wywiad w tej sprawie.