Zmiany w szkolnym dożywianiu dzieci

Pierogi

Na styczniowej sesji Radni Gminy Fajsławice podjęli między innymi uchwały dotyczące wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014–2020. Uchwały mają na celu objęcie pomocą jak największą grupę dzieci.

Zainicjowaniu tego ogólnopolskiego programu towarzyszy dość duże zamieszanie. Dożywianie dzieci zostało wprowadzone w 2006 r. na podstawie ustawy, która obowiązywała do końca 2013 r. Samorządowcy byli przekonani, że rząd przedłuży termin obowiązywania dotychczasowych przepisów. Ostatecznie jednak nowy program został wprowadzony na zupełnie innych zasadach – uchwałą Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r.

Samorządy zostały zaskoczone i musiały stworzyć nowe przepisy, których niestety nie udało się wprowadzić na czas. Do tej chwili nie wszystkie gminy się z tym uporały. Miejmy nadzieję, że przez zamieszanie nie ucierpią dzieci najbardziej potrzebujące pomocy.

Do kwestii dożywania odniósł się na sesji także Wójt Gminy Fajsławice Tadeusz Chruściel. Przyznał, że zmniejszyły się dotacje ze Skarbu Państwa na dożywianie dzieci i gmina będzie musiała znów dołożyć do tego zadania.

SM