2024-07-08
rocznica likwidacji obozu

Zapraszamy do wspólnego uczczenia 71. rocznicy likwidacji obozu w Trawnikach, tragicznego wydarzenia, które nieustannie porusza nasze serca. W dniach 3 i 4 listopada 1943, w Trawnikach, Poniatowej oraz na Majdanku, Niemcy dokonali masowego mordu na około 42 000 Żydach. W Trawnikach ta brutalna egzekucja oznaczała również likwidację istniejącego tam obozu pracy. Pamiętamy o każdej z 10 do 12 000 ofiar narodowości żydowskiej, które straciły tam życie.

71 lat po tych wstrząsających wydarzeniach, inicjatywa księdza Wojciecha Lemańskiego zgromadziła nas, aby upamiętnić ofiary Akcji Erntefest. W programie uroczystości znalazło się odczytanie nazwisk niektórych ofiar oraz modlitwy. Szczególne chwile poświęcono na przypomnienie o społeczności żydowskiej, która przed wojną zamieszkiwała Trawniki. Młodzież z Gimnazjum Publicznego im. Polonii Francuskiej oraz Zespołu Szkół przybliżyła nam relacje świadków wydarzeń z 3 listopada 1941 r.

Wyrażamy wdzięczność księdzu Wojciechowi Lemańskiemu, księdzu Andrzejowi Okajowi, zastępcy wójta Damianowi Bajowi, pani dyrektor Renacie Maziarz, Tomaszowi Kocurowi Malcowi z fundacji Antyschematy, gościom z Warszawy i Lublina oraz Agnieszce Sidor, głównej organizatorce uroczystości. Specjalne podziękowania kierujemy do młodzieży, która swoją obecnością nadała temu wydarzeniu wyjątkowo poruszający charakter.

Dołącz do nas w tej ważnej chwili refleksji i pamięci. Twoje zaangażowanie sprawia, że historia ożywa i przypomina nam o tym, co najważniejsze – o ludzkiej godności i o tym, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości.